BOLNIŠNIČNA ŠOLA
S ponosom sporočamo, da so na natečaju A (se) štekaš?!? kar tri nagrade prejele naše mladostnice, ki so čudovita likovna dela ustvarile v bolnišnični šoli. V letošnjem natečaju je sodelovalo 60 učencev in dijakov, ki so pripravili 52 različnih literarnih, likovnih in video prispevkov. Pri izboru najboljših prispevkov je 3-članska strokovna komisija ocenjevala tako vsebinske kot umetniške vidike prispevkov in podelila šest nagrad.
Mentorica: Ingrid Ladinek Korez, prof. lik. um.
Izdelki so nastali v delavnici Bolnišnične šole Maribor.
Tema delavnic je bila "Spodbujamo pozitivne misli".
Eden in edini Charlie Chaplin.
Prepoznaven po svojem smehu in hoji. Je tudi avtor mnogih pozitivnih misli o življenju. Naj ostane lep spomin nanj.
Izdelki so nastali v delavnici, ki jo je vodila učiteljica Nerina L., učiteljica Ingrid pa je oblikovala kolaž.
Dne 5.12.2023 se je v bolnišnični šoli izvajal Tehniški dan, z naslovom Papir.
Učencem se je s kratko Power point predstavitvijo predstavila zgodovina papirja. Ugotovili smo, da so ljudje pred iznajdbo papirja, za zapisovanje misli in idej uporabljali material, ki so ga našli v svoji okolici – kosti, kamen, les, lubje,…
Podrobneje smo spoznali še papirus in kako iz te rastline pridobimo material, na katerega lahko pišemo ter se naučili, da so pergament izdelovali iz živalskih kož.
Zametki papirja segajo na Kitajsko, v Evropi se je potreba po papirju povečala v 15. stoletju, ko je Johannes Gutenburg izumil premične črke in tiskarsko stiskalnico.
Danes vemo, da je papir sestavljen iz naključno prepletenih vlaken različnih rastlinskih vrst. Sestavine delimo na primarne in sekundarne. Primarne vlaknine so vlaknine, ki prvič vstopajo v proces proizvodnje papirja, medtem ko so sekundarne vlaknine star časopisni papir, revije, kartonska embalaža, torej tiste, ki jih pridobimo v postopku recikliranja in ponovno vstopajo.
Danes papir izdelujemo predvsem strojno.
Ker pa je ročno izdelan papir zelo cenjen proizvod s simbolično vrednostjo, smo se odločili, da ga sami izdelamo na tehniškem dnevu in iz njega pripravimo različne okraske, ki jih bomo lahko prodajali tudi na bazarju.
Najprej smo odpadni papir raztrgali na čim manjše košče in ga namočili v posodi z vodo. Papirno kašo smo nato dobro premešali z rook ter s paličnim mešalnikom.
Z roko smo papirno kašo zajemali iz posode ter jo odlagali na cedilo, da je odteklo čimveč vode. S pomočjo modelčkov smo ga oblikovali v razne oblike ter dodali božično žito, različne začimbe (bazilika, kumina, timijan,…), posušene cvetove vrtnic, zlate koščke papirja.
Nastali so številni krasni izdelki, ki smo jih vključili v končne izdelke.
Zapisala: Nina Kovač
Letošnje šolsko leto se je za učence v bolnišnici pričelo drugače kot prejšnja leta, saj so šolske klopi zamenjali z bolniško posteljo. Klub temu smo jim v bolnišnični šoli pričarali vsaj malo šolskega vzdušja in si zaželeli, da skupaj ustvarimo zdravo, radostno, uspešno, ustvarjalno, zanimivo, poučno, zabavno, zvedavo, povezovalno, edinstveno … NOVO ŠOLSKO LETO.