Orodje za dostopnost

Od četrtka, 30. septembra, do nedelje, 3. oktobra, je potekalo srečanje koordinatorjev in mentorjev dejavnosti projekta Comenius. Iz naše šole sva se ga udeležila Sonja Oprešnik – koordinatorica projekta na šoli in Martin Knuplež – mentor raketnega modelarstva.

POT

V četrtek je bilo potrebno zgodaj vstati, saj smo želeli do mraka prispeti do cilja – prevoziti približno 1200 km Maribor-Ostrodadolgo pot. Kljub rani uri smo bili dobre volje. Glavni voznik Matej, ki sem ga za nekaj ur zamenjal,  je odlično opravil svoje delo – tudi brez navigacije, čeprav nam je ob koncu poti še kako koristila. Šele, ko potuješ po Poljski, se zavedaš njenih razsežnosti.

Nekaj po 19. uri smo prispeli v Ostródo. Predstavniki partnerskih šol so bili že zbrani. Gostitelji iz Zespol Szkol ostoda-solaZawodowych im Stanislawa Staszia so nas prisrčno sprejeli in pogostili z večerjo. Večino udeležencev sem poznal še iz prvega projekta, v katerem smo sodelovali.

 

 

2. DAN: Ekskurzija v Inštitut za astronomijo Univerze Nikolaja Kopernika in planetarij v Torunu

Po zajtrku smo se odpeljali proti Torunu. Spotoma smo se ustavili v Inštitutu za astronomijo Univerze Nikolaja radijski_teleskopKopernika. Posebno pozornost je pritegnil ogromen radio-teleskop, ki ga je možno videti že od daleč. Teleskop je povezan v svetovno mrežo radio-teleskopov, s katerimi prodirajo v največje globine vesolja.

 

 

Simpatični predstavnik instituta nam je predstavil njihovo delovanje ter omogočil ogled več teleskopov: od najstarejših, do sodobnih. Velike pozornosti je bil deležen Kopernikov teleskop, ki so ga kasnejši uporabniki modernizirali z elektro-mehanskimi dodatki, da je bil sposoben slediti objektu opazovanja.

predstavnik_instituta ogled_teleskopov Kopernikov_teleskop

Ob potki, ki povezuje posamezne zgradbe instituta, so postavili v merilu planete našega osončja. Šele, ko toSonce-Zemlja vidiš, si nekoliko lažje predstavljaš, kako je z velikostmi in razdaljami v našem osončju. Razdalj v preostalem vesolju pa tako ali tako večina ne more dojeti.

 

 

Torun je od Ostrode kakšnih 200 km oddaljeno mesto ob reki Visli z znamenitim starim zgodovinskim jedrom.Ostroda-Torun To je Kopernikovo mesto. Naš osnovni cilj je bil ogled planetarija. Bil sem že v več planetarijih, toda ta je prekašal vse. V čudoviti okrogli dvorani je potekala barvna projekcija o nastanku vesolja, galaksijah, ozvezdjih ter našem osončju. Res vredno ogleda.

Tudi samo mesto je čudovito.

Torun Kopernikov_spomenik planetarij model_osoncja

3. DAN: Načrtovanje dejavnosti v okviru projekta za letošnje in prihodnje leto

V soboto smo se zbrali ob 9. uri v učilnici šole. Predlagali smo različne dejavnosti, ki bi jih lahko uresničili vnacrtovanje_dejavnosti projektu Space and us – A journey to the planets (Mi in vesolje – potovanje k planetom). S Sonjo sva predlagala izdelovanje raketnih modelov in tekmovanje z njimi. Za vse sodelujoče šole sem izdelal priprave, s pomočjo katerih je možno izdelati rakete na razmeroma enostaven način. Ker so se ostali udeleženci prvič srečali s to dejavnostjo, so bili nekoliko zaskrbljeni. Šele, ko sva jim s pomočjo PPT predstavitve prikazala postopke izdelave, so bili navdušeni. Ker sam ne obvladam dovolj dobro tujih jezikov, je Sonja napela vse sile in prevajala težke strokovne izraze.

predstavitev_nasega_modela_rakete konkurencna_modela

Tudi udeleženca iz Nemčije sta prinesla svoja modela raket »Opitec«, ki sta bila izredno težka in ne sodita v kategorijo tekmovalnih modelov.

V popoldanskem času smo se odpeljali nekoliko iz mesta ter modele preizkusili. To je bilo za vse ostale model_na_rampiudeležence nekaj povsem novega. Predstavil sem jim lansirno rampo in postopke priprave modela na start. Ker lokacija izstreljevanja tik ob jezeru ni bila najprimernejša, sta dva modela pristala v vodi. Sicer pa so bili poleti naših modelov odlični. Na žalost jih je odnesel veter.

 

Preostanek dneva smo nadaljevali z načrtovanjem dejavnosti in dorekli program srečanja spomladi 2011 v konkurencni_model_po_poletuMariboru ter okvirni program za naslednje leto.

 

 

 

Po skupni večerji je sledilo slovo, saj je bilo potrebno naslednji dan zgodaj na pot. slovo